Każdy ma gdzieś z tyłu głowy jakiś język obcy, którego zawsze chciał się nauczyć. Często jednak trudno jest zebrać się do samodzielnej nauki albo podjąć decyzję o zapisaniu się na kurs. Brak czasu lub motywacji skutecznie przeważają o odwlekaniu podjęcia edukacji. Z reguły poznawanie nowego języka kojarzy się z nudnymi zajęciami w szkole językowej, pracami domowymi i sporym wydatkiem. Są jednak pewne tanie i przyjemne sposoby na naukę!

Przyjemne sposoby na naukę języka

Aby nie stracić początkowego zapału do nauki, dobrze sporządzić taki plan edukacji, który będzie sprawiał nam przyjemność. W ten sposób mamy większe szanse na skrupulatność i systematyczność, które są niemal najważniejsze przy poznawaniu nowego języka.

Podcasty

To dobra metoda zarówno dla osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych, które pierwszą styczność z danym językiem mają już dawno za sobą. Dzięki podcastom od samego początku mamy styczność z poprawną wymową, intonacją i akcentem. Osoby, które zaczynają od zera, powinny sięgnąć po podcast ukierunkowany na zapoznanie słuchaczy z podstawami języka. Ci, którzy owe podstawy już znają, mogą poszukać twórców, którzy prowadzą audycje np. lifestylowe lub o bardziej sprecyzowanej tematyce.

Książki

W nauce języka obcego równie ważne jest słowo pisane. W tym przypadku wzroko zapamiętujemy pisownię i zasady gramatyki, co jest niemożliwe podczas samego słuchania native speakera. Nie jest konieczne kupowanie szkolnych podręczników, bowiem równie dobrze można sięgnąć po zwykłe książki. Wiele wydawnictw posiada w swojej ofercie tego typu lektury, które opatrzone są odpowiednim oznakowaniem sugerującym poziom zaawansowania treści. Osoby, które znają język trochę lepiej, mogą sięgnąć po bestsellery w wybranym języku, np. Harry Potter czy Zmierzch.

Filmy i seriale

Tutaj osoby początkujące mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiednich treści, jednak nie jest to niemożliwe. Na samym początku przygody z nowym językiem nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę, oglądając pełnometrażowy film fabularny czy naukowy, ponieważ łatwo jest się zdemotywować. Najlepiej jest zacząć od prostych treści, takich jak bajki czy kreskówki. Aby czerpać jak najwięcej korzyści, wybierz oryginalny dźwięk bez pomocy lektora wraz z napisami, również w oryginalnym języku. Dzięki temu będziesz ćwiczyć zarówno wymowę, jak i pisownię, a w razie trudności ze zrozumieniem dialogów, będziesz mógł posiłkować się małą podpowiedzią u dołu ekranu.

Nauka nowego języka wcale nie musi być nudna. Wystarczy odrobina pomysłowości i dostęp do Internetu, aby spędzać czas zarówno produktywnie, jak i przyjemnie.